Дали за шкафове или маси, рафтове или кухненски плотове – ПДЧ е задължителен материал при производството на мебели в днешно време. Предлага се във вариантни с различни дебелини, с различни повърхности, за сухи или влажни помещения.
Плоскостите от дървесни частици са изключително универсални и стабилни, но за съжаление са и доста тежки. Всеки, който някога е купувал такива материали, ще го потвърди. Мебелната индустрия отдавна очаква появата на по-леки плоскости. Предложените досега решения – като панели, произведени на принципа „пчелна пита”, където основният елемент са частици, пресовани между две дъски на основата на дървесина – бяха за съжаление на само тежки, но и по-трудни за производство или по-нататъшна обработка.
Kaurit Light е иновативен материал, разработен по революционна технология от BASF, който има потенциала да промени из основи производството и пазара на мебели.
„Дървените плоскости, произведени по тази технология тежат с 30% по-малко в сравнение с конвенционалните ПДЧ, като същевременно са не по-малко здрави”, казва д-р Щефан Вайнкьотц, ръководител на проекта Kaurit Light на BASF. „Панелите Kaurit Light представляват дървесни стърготини и разпенен полимер, свързани с лепило Kaurit. За това ново производство BASF обединява и успешно използва вече съществуващи разработки на две от бизнес направленията си”, казва още Вайнкьотц.
Конвенционалните ПДЧ се състоят от три слоя. Двата външни слоя са с възможно най-гладка повърхност, направени от малки частици дървесина. Между тях е средният слой, съставляващ две трети от общото съдържание на дървесина в плоскостите. По-едрите частици, от които е направен този слой, са гаранция за по-голямата му издръжливост. Технологията изисква тези частици първо да бъдат изсушени, а след това смесени с лепило. След това тази смес се разнася на три слоя върху транспортна лента и се пресова под високо налягане и температура от 250 градуса по Целзий.
При концепцията Kaurit Light около 200 кг дървен материал на кубичен метър се заменят с 15-25 килограма полимер. Полимерът се добавя под формата на пенотопчета само в средния слой. Въпреки че по този начин материалът съдържа много повече въздух, специалистите от BASF са успели да постигнат практически същата здравина както при конвенционалните плоскости от дървесни частици. Резултатът е многофункционален материал на основата на дървесина, който сега тежи само 450 кг на кубичен метър в сравнение с 650 кг на кубичен метър при стандартните ПДЧ.
По-леки плоскости означават по-леки мебели, които предлагат повече предимства за потребителите. Мебелите са по-удобни за транспортиране и монтаж. Маси, столове или плъзгащи се врати, са много по-лесно за преместване и движение. При смяна на жилище леките мебели са по-лесно преносими, а това означава и по-малко драскотини и повреди.
Новият материал е привлекателен и за производителите на мебели: ПДЧ могат да бъдат обработвани със съществуващото оборудване, без да се налагат големи инвестиции в нови машини. Транспортът е по-евтин, разходите за обработка са по-ниски, опаковането е по-лесно. Всичко това икономисва енергия и ресурси. Производителите на мебели могат да продължат да използват предишните метални елементи за сглобяване. Kaurit Light със сигурност ще предложи нови възможности в проектирането и строителството.
Kaurit Light, освен всичко останало, е и щадящ околната среда продукт. Анализът за екологична ефективност, разработен от BASF и стандартизиран от немската независима организация TÜV показва, че екологичната ефективност на новите дървесни плоскости не е по-ниска от тази на конвенционалните ПДЧ. На анализ е подложен целият цикъл – производство, транспортиране, употреба.