В научната общност настъпи сериозно разногласие относно плановете за изграждане на най-големия и сложен ускорител на елементарни частици, който някога е бил проектиран. Проектът включва създаването на кръгов колайдер на стойност 15.5 милиарда евро, който може да хвърли нова светлина върху някои от най-големите мистерии на Вселената. Въпреки това, учените първо трябва да отговорят на въпроса дали разходите за прокопаване на 90-километровия подземен тунел под Женевското езеро са оправдани.
Поддръжниците на проекта твърдят, че новият колайдер ще допринесе за по-дълбоко разбиране на законите на физиката. Ако бъде изграден, той ще надмине по размер и цена своя предшественик – Големия адронен колайдер (LHC). Привържениците подчертават, че стандартният модел, който е най-доброто ни обяснение за функционирането на Вселената, не може да обясни тъмната материя или как гравитацията се вписва в квантовия свят.
От друга страна, мнозина са скептични. Сър Дейвид Кинг, бивш главен научен съветник на правителството на Обединеното кралство, смята, че средствата биха могли да бъдат по-добре инвестирани в борбата с климатичните промени. Той предупреждава, че прогнозните разходи вероятно ще бъдат надхвърлени, а технологиите за справяне с глобалното затопляне са по-спешни.
ЦЕРН, Европейската организация за ядрени изследвания, предлага бъдещия кръгов колайдер. От 2010 г. те използват LHC за разбиване на протони и наблюдение на получените частици. През 2012 г. тези експерименти доведоха до откриването на Хигс бозона. Една от целите на новия колайдер е да предостави по-ясна представа за полето на Хигс, което придава маса на други фундаментални частици. Колайдерът ще може да сблъсква частици с десет пъти по-голяма енергия от тази на LHC.
Професор Джонатан Бътъруърт от Лондон Юнивърсити Колидж коментира, че общността на физиците не е единна по въпроса. Има много дискусии относно научните предимства на различните варианти и рентабилността на изграждането на едно голямо съоръжение вместо няколко по-малки.
Големият адронен колайдер, разположен в 17-километров тунел, струва над 8 милиарда евро и е планирано да бъде изведен от експлоатация през 2041 г. Ако бъде одобрен наследникът му, изграждането му ще отнеме десетилетия, а експлоатацията му може да започне в средата на 40-те години.
Професор Марк Томсън, ръководител на ЦЕРН, сравнява изграждането на нов колайдер с предоставянето на астрономите на по-мощен телескоп. Това би позволило да се видят по-фини детайли и да се открият нови неща. Над предложението на ЦЕРН работят повече от хиляда физици и инженери, а то ще бъде разгледано от независими експерти преди решението за финансиране през 2028 година. Поддръжниците подчертават потенциалните странични ползи, като постижения в криогениката, свръхпроводящите магнити и вакуумните технологии, които ще се пренесат в промишлеността и медицината.