„Нуклеарната медицина е най-бързо развиващата се образна диагностика в световен мащаб. Благодарение на хибридните образни методи е възможно е да се диагностицира заболяването в най-ранен функционален стадий. За съжаление, при необходимост от един хибриден апарат на 500 000 души, в България разполагаме с един хибриден апарат на 3,5 млн. души. Всеки ден, повече от 300 души чакат в продължение на месеци за изследване.“ Това каза проф. д-р Ирена Костадинова, дмн Национален консултант, по време на шестата годишна среща между представители на медии и Siemens България.
На въпроса защо хибридните апарати са бъдещето на образната диагностика, проф. Костадинова отговори: „Хибридният апарат се състои от няколко апарата, които са обединени в едно и функционират като един, с общо управление и една пациентна маса. В нуклеарната медицина това са т.нар. SPECT-CT, PET-CT и PET-MR апарати. Тези апарати предоставят обединена информация (образи), които са с по-голяма точност и информативност и съответно подпомагат лекарите при поставяне на точна диагноза. Благодарение на хибридните апарати, днес виждаме образи, за които само съм мечтала като студентка.“
Съгласно проучване на Европейската здравна комисия, през 2008 г. хибридните диагностични методи са били около 8% от всички прилагани образни методи в Европа, а към 2025 г. се очаква те да надхвърлят 40%. Към днешна дата, в България са инсталирани едва 7 хибридни апарата – 4 SPECT-CT апарата в София и 3 PET-CT апарата – един във Варна и два в София. При необходими за населението на България около 28 SPECT-CT апарата и около 14 PET-CT апарата, към момента се очаква инсталацията на още едва 3 хибридни апарата – в София, Плевен и Панагюрище.
„Това е една много болна тема, не само за нас като лидер в сферата на медицинските технологии, но и за цялото развите на нуклеарната медицина в България. Приносът на Siemens за развитието на тези технологии датира още от 1960 година. Тогава е създадена първата anger камера за визуализиране на функциите на органите. След нея следват първият PET скенер, PET/CT скенер, първият интегриран SPECT/CT апарат, първата xSPECT система. В момента у нас се борим не само с недостатъчната наличност на този вид апаратура, но и с все по-малко оставащите в България лекари и специалисти, които могат да работят с нея. Към днешна дата те са не повече от 50 души.“, сподели д-р Тодор Воденичаров, ръководител направление Здравеопазване на Siemens България, Сърбия и Черна гора.