Голямата популярност на стрийминг услугите за музика не намаляват онлайн пиратството. Анализ на компанията Statista и данни на IFPI показват, че нелегалното теглене на музика продължава въпреки наличието на много безплатни услуги, съобщава BusinessInsider.
В проучването, което е проведено в края на 2016 г., са участвали 12 610 интернет потребители от 13 държави. Средно малко над една трета казват, че са слушали “пиратска” музика поне веднъж в рамките на последните 6 месеца.
Променя се и най-популярният метод за пиратство. 30% от потребителите предпочитат т.нар. stream ripping. Той представлява взимането на линк към клип, например от YouTube, от който се сваля само музиката. В интернет има доста сайтове, които извличат музиката в MP3 файл, който се изтегля.
Проучването показват, че общо около 82% от потребителите на YouTube използват сайта именно за безплатна музика. Те казват, че това е и най-предпочитаната платформа за онлайн музика. Това логично я прави и една от най-предпочитаните за stream ripping.
Класическото споделяне и теглене на MP3-ки също продължава да съществува. Неговата популярност обаче намалява и вече е използвана от 19% от анкетираните интернет потребители. Най-активната възрастова група логично е най-младата – 16-24 години (55% от тях са “пиратствали), следвана от 25-34-годишните (малко над 45%). Около 40% от мъжете и 30% от жените средно слушат или теглят музика с неуредени авторски права.