Мобилните телефони се напълниха с всякакъв тип сензори, които трябва да ги направят по-адаптивни към околната среда и желанията на техните собственици. Вече има прототипи на сензори за радиация и за отчитане на промишленото замърсяването на въздуха, които са предназначение за вграждане в мобилен телефон.
Нова разработка на учените от Калифорнийския университет има потенциала да предизвика истински пазарен бум в САЩ, където страховете от терористични атаки никога не са отслабвали.
Създаденият от учените чип, чиито размери позволяват безпроблемно монтиране в мобилен телефон, реагира на част от най-опасните отровни газове. Дори при минимална концентрация на някои от тези газове във въздуха около него, активно вещество в сензора променя цвета си, а миниатюрна фотоклетка отчита тази промяна и изпраща предупредителен сигнал към управляващия чип на телефона, който може да активира звукова аларма и съобщения върху екрана му. Може би най-ценното свойство на новото изобретение е, че то реагира на промените във въздуха в реално време, т.е. без никакво закъснение.
Новият сензор се очаква да бъде особено полезен при евентуална терористична атака в метрото, където ще сигнализира своевременно собствениците на екипирани с него мобилни телефони за опасността и ще им помогне бързо да избягат от поразената зона и да открият участък с чист въздух.
Все още няма никаква яснота относно сроковете, в които реално може да очакваме пазарния дебют на новата технология – сензорът на този етап представлява просто една лабораторна разработка, а неговите създатели тепърва ще водят преговори с различни компании за масовото му производство.