post

Светлин Наков е преподавател по програмиране и технологии с над 20-годишен опит в областта. Водил е над 50 технически курса до момента и е основен автор на повечето от тях. Пред образователния сайт Uchi.bg Наков сподели: “Мечтата ми да направя България силициевата долина на Европа ме доведе и до най-мащабното ми начинание до момента – Софтуерният университет, където хиляди млади хора получават качествено образование, професия и работа в софтуерната индустрия.” Какво още разказа създателят на СофтУни за предстоящата QA конференция, за писането и тестването на софтуер и за най-страшния бъг, който е допускал, научете в следващите редове:

Въпрос: Как би описал преподавателската ти дейност в няколко изречения?

Отговор: Аз съм не само страхотен преподавател по програмиране и технологии. Аз вдъхновявам хората, аз ги паля да се захванат с програмиране, да пробват, да творят, да човъркат и да се развиват – с лекции, с демонстрации на живо, с книги и с всякакви обучения, семинари и практически занимания. Занимавам се с програмиране повече от 20 години, но истински харесвам да преподавам, да изготвям учебно съдържание, да подреждам информация и да я обяснявам разбираемо.

Въпрос: На 14-ти март ще вземеш участие в първото издание на конференцията QA: Challenge Accepted. За какво ще разкажеш там?

Отговор: На QA конференцията ще обърна внимание на регулярните изрази – един инструмент, на който всеки QA инженер и всеки програмист трябва да обърне внимание, за да бъде професионалист. Регулярните изрази позволяват да валидираме данни, да парсваме текстове и да извличаме от тях информация по шаблон и като цяло сериозно улесняват различни задачи от обработката на текстова информация. Именно за тях ще бъде моята демонстрация – за регулярните изрази и ролята им в живота на един QA инженер. Ще опиша езика на регулярните изрази, ще дам примери, ще покажа как можем да валидираме e-mail, телефон и други типични полета, ще демонстрирам извличането на текст и ще дам полезни съвети. Вярвам, че ще запаля интереса на мнозина да разгледат този мощен инструмент и да го ползват в своята работа.

Въпрос: Представи си, като бивш състезател / медалист от състезания по информатика, че трябва да напишеш и изтестваш програма за изключително ограничено време. Как тези умения и познания помагат в практиката на комерсиален IT специалист?

Отговор: Когато се занимавах с олимпиади и състезания по програмиране, бях наистина бърз, защото бях натрупал ужасно много практика. Аз решавах задачи по програмиране почти всеки ден в продължение на години. Някои алгоритми ги пишех почти автоматично, на моменти без да мисля, други ги пишех бързо, а когато трябваше да измисля нещо ново, често пъти правех връзка със задачи, които бях решавал преди това. Най-важното, което си спомням от тези години на моето развитие като софтуерен инженер, е че е важно да тестваш внимателно преди да предадеш дадена задача. Това ме правеше победител в много състезания – критичното мислене, мислене на QA, мислене кое може да се счупи, кои са специалните случаи, къде може нещо да се обърка, как да намеря пример, за който програмата няма да работи. За да си добър състезател, трябва да си добър QA. Няма друг начин според мен. Тези качества ми останаха страхотно полезни по-нататък, когато започнах да работя по големи комерсиални проекти в различни фирми от разнообразни индустрии. Научих се не просто да правя софтуер, а да правя качествен софтуер. Дори водя курс по “Качествен програмен код” в СофтУни, в който уча хората как да пишат кадърен код, който лесно се чете, разбира и поддържа.

Въпрос: Кой е най-страшният бъг, който си допускал в практиката си?

Отговор: На една Балканиада по информатика не бях прочел внимателно условието на една от задачите. Реших я перфектно, но не бях разбрал, че между символите във входния файл трябва да има по един интервал за разделител. Това ми донесе 0 точки при напълно решена задача и съответно бронзов вместо златен медал. Беше огромно разочарование: вместо втори сред най-добрите състезатели по програмиране на балканите, едва се закачих за медал. Няколко дни псувах и беснеех, дори на награждаването не се радвах, макар и с медал. Наистина беше страшен бъг, който се оправя за минутка, но не бях разбрал какво се иска от мен.

Въпрос: За финал – какво би посъветвал хората, които са решили да се занимават с IT тестване?

Отговор: Хората, които искат да станат QA специалисти, трябва да развият внимание към детайла. Не знам до каква степен това се учи и до каква си го носиш в себе си, но е изключително важно. За да тестваш софтуера, трябва да се научиш да програмираш, поне малко, да научиш основните технологии – уеб, бази данни, уеб услуги и други. Трябва да се научиш да учиш, да се научиш да търсиш решения, да не се страхуваш да пробваш, да свикнеш да четеш и да се развиваш постоянно, всеки ден. Това става с много работа и с много, много практика. Учене чрез правене – това е пътят на развитието. За старт бих посъветвал всеки, който не е докосвал програмиране, да дойде на безплатен курс в СофтУни. Там ще може да се докосне до програмирането и алгоритмичното мислене, да усети дали софтуерната индустрия е за него, дали му харесва да стои по цял ден пред компютъра и да човърка софтуера и неговите бъгове и да се вдъхнови да учи или пък да се насочи в друга посока.

Вижте още: СофтУни организира семинар на тема “Маркетинг на софтуерни продукти и услуги”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *