Разбиха сайт с данни за деца, евентуални жертви на сексуална експлоатация

Незаконен сайт за наемане на работа на малолетни и непълнолетни деца разкриха при съвместно разследване bTV и ГДБОП. Антимафиотите са установили, че онлайн платформата е събрала данни на деца, евентуални жертви на сексуална експлоатация, като в рамките на няколко години са регистрирани над 2500 деца.

 

Някои от децата са се регистрирали това лято в сайта.

 

Антимафиотите у нас не могат да свалят сайта, защото е регистриран в Холандия и се държи от руснак. Но по всичко личи, че е ориентиран към българския потребител. Холандската полиция вече е информирана чрез Интерпол.

„По-голямата опасност идва от това, че сайтът уж дава възможност децата сами да публикуват обяви за работа. Публикувайки една такава обява за работа, поставяйки си своя телефон там за контакт – това дете вече е в очакване. То ще очаква обаждане от бъдещ работодател. Направена е тази връзка между детето, което би могло да бъде жертва и един евентуален мним работодател, който би могъл дефакто да бъде един сексуален насилник. И това дете много по-лесно би провело един такъв разговор, много по-лесно би се съгласило на среща уж под претекст, че ще говорят за бъдещи трудови взаимоотношения. Оттам произлиза всъщност по-големият проблем в случая с този сайт”, коментира експертът от ГДБОП Любомир Тулев.

“Към момента по българското законодателство няма престъпление в случая със сайта, събиращ данни на малолетни и непълнолетни българчета”, каза експертът в Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) Петя Димитрова.

“Споделянето на лични данни онлайн, независимо дали в такъв сайт, във фейсбук, или където и да е, би могло да представлява риск за децата”, коментира Димитрова, цитирана от “24 часа”.

“Разговаряхме много подробно с колегите от ГДБОП и е факт, че към момента по българското законодателство няма престъпление. Това е намерение за намерение евентуално за извършване на престъпление, така че връзката не е толкова пряка. Самото намерение за склоняване на дете към сексуални действия е криминализирано, но в случая става въпрос за намерение за намерение, което няма как да бъде криминализирано в правната парадигма“, обясни още Димитрова. “Това е много граничен случай, феномен, с който за пръв път се сблъскваме”. По думите ѝ сайтът е направен „много хитроумно”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *