През изминалата година бяхме свидетели на наводнения, земетресения, урагани и горски пожари. Голям брой хора са били в неизвестност, уплашени и зле осведомени. Представете си колко по-добре би било, ако те разполагаха с приложения за търсене или оказване на спешна помощ, които можеха да им помогнат в случай на нужда.
Броят на притежателите на смартфони нараства значително в глобален мащаб, а с него нараства и разнообразието от приложения, които се създават с цел да помогнат на хората в техните ежедневни дейности.
Потребителите използват смартфоните си, за да общуват и да непрекъснато свързани. Затова не е изненадващо, че именно спасителните групи, бърза помощ, пожарникарите и полицаите създават и работят с приложения, които потенциално могат да спасяват животи.
Едно такова приложение, наскоро представено от RnD Precision Imaging Inc. и много точно наречено RESCUE (Спасение), представлява лична локационна и предпазна система. Неговите характеристики включват силна звукова аларма, автоматично програмирани телефонни номера за първа помощ, изтеглени от бази данни, покриващи повече от 200 държави и региони, паник бутон-светкавица и GPS локатор, който работи с отклонение само няколко метра.
Друго приложение, наречено DisasterWatch, беше представено от Австралийското федерално правителство, с цел да осигури бърз и лесен достъп до информация за спешни случаи и бедствия на територията на страната.
Приложението помага да се намалят ненужните обаждания към националния номератор за спешна помощ, които хората правят с цел да се информират допълнително по време на бедствия.
Съществува и приложение за спешна помощ, което вече може да бъде изтеглено и използвано през смартфони. То предлага информация за първа помощ и голям спектър от инструкции за справяне в критични ситуации – информира, свързва и помага на хората за важните решения, които трябва да бъдат взети по време на криза.
Всеки притежател на смартфон трябва да разполага с подобни приложения и да знае как да ги използва, когато обстоятелствата го изискват.