Подробности за процесорите Intel Atom CE с кодово име Berryville

Както е известно, Intel заедно със Samsung разработват отворената операционна система Tizen, след като плановете за развитие на MeeGo бяха прекратени. Съществуват даже предпоставки за обединение на Tizen с Bada.
Intel ясно разчита да използва Tizen в качеството на наследник на MeeGo на пазара на операционните системи за умни телевизори. При това именно на този пазар компанията възнамерява да представи процесорите Atom CE от следващо поколение, известни сега с кодовото название Berryville. Те ще излязат на пазара в края на това или началото на следващото тримесечие и ще могат конкурират решенията на ARM.
Intel възнамерява да пусне поне седем различни модела процесори Berryville, но не всички ще излязат едновременно, а отделни ще бъдат достъпни само за някои партньори. Както съобщава VR-Zone, всички процесори Berryville Atom CE ще имат две ядра с поддръжка на Hyperthreading, тоест ще могат да обработват до 4 потока едновременно. По този начин чиповете имат много общо с Intel Cedar Trail, а честотата на графиката 400 MHz само потвърждава това предположение.  Berryville обаче е система-на-чип – продуктът не е идентичен на Cedar Trail, а само е базиран на същите CPU и GPU.
Базовите версии са CE5310 и CE5320, които ще работят на честота 1,2 GHz и ще поддържат интерфейса HDMI. Понататък се споменава моделът CE5343, който няма да съдържа блокове за хардуерно кодиране на видео, независимо от наличието на HDMI изход, но повишената до 1,8 GHz честота може да компенсира този недостатък. Този модел ще е първият процесор Atom CE с хардуерна технология Intel PQE (Picture Quality Engine), която позволява в движение да се прави хардуерна корекция и подобрение на видеопотока.
Останалите пет модела ще получат вградена поддръжка на хардуерно кодиране на HD видео във формат H.264 и Intel ще предлага отделен SDK, за да могат партньорите да използват всички преимущества на новите процесори. Хардуерни средства за кодиране означават, че процесорите с ниска работна честота ще могат спокойно да преобразуват HD видео, което впрочем го могат много от чиповете на ARM.
Сред тези модели присъства Atom CE5328 с честота 1,2 GHz, поддръжка на хардуерно кодиране на видео и Intel PQE. След него следва аналогичният 1,8 GHz модел CE5348. Процесорът  CE5315 пък работи на честота 1,2 GHz и поддържа  хардуерно кодиране на видео, но без PQE.
Последните два модела – 1,2 GHz CE5318 и 1,8 GHz CE5338 са предназначени за вграждане в телевизори, така че по понятни причини не поддържат HDMI изход и вместо това са получили LVDS. Двата модела са снабдени със средства за хардуерно кодиране на видео и Intel PQE, и ще се предлагат само на производителите на телевизори.
Сред общите за всички чипове функции можем да споменем два SATA порта, три USB, две линии PCI Express и флаш интерфейс eMMC 4.4 NAND. При създаването на процесорите Intel се е стремила да намали тяхната крайна цена, така че серията Intel CE5300 би трябвало да е по-евтина от CE4x00, независимо от забележимо увеличената функционалност. Първите модели, които ще излязат на пазара ще са CE5310/5320, CE5315 и CE5328, тоест по-бързите 1,8 MHz версии ще се появят по-късно, примерно през третото тримесечие на тази година.
Intel трябва да предложи на своите партньори не само добра производителност на Berryville, но и привлекателна цена, ако иска да се конкурира с такива чипове, като Marvell Armada 1500, които ще се използват във второто поколение на Google TV. Както е известно, благодарение на платформата ARM, цената на приставките Google TV II се очаква да е около 100 долара. 2012 г. се очаква да бъде интересна за пазара на умните телевизори. Ще видим дали Intel ще може да е конкурентоспособна на него и ще получи ли операционната система Tizen разпространение сред потенциалните хардуерни партньори на корпорацията.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *