Пиесата „Системна Грршка 2052″ поставя въпросите за омразата, цифровите права и свободата на словото

Базирана на реални събития от последните години – войните по света, липсващата свобода на печата, политическите трусове, нарушаването на човешките права и най-вече апатията и омразата в обществото, експерименталната пиеса „Системна Грршка 2052″ преминава от състояние на моноспектакъл към активна комуникация със зрителя и го превръща от публика в действащо лице, с цел да провокира действие като контрапункт на ширещата се апатията и на „бързооборотната“ омраза в онлайн обществото.

История

Постановката стартира като своеобразен експеримент по време на OpenFest 2025, но с течение на времето се превръща в спектакъл с мисия, чиято премиера предстои да се случи на 7 март в София. Самата пиеса е силно повлияна от методите на бразилския театрален режисьор Аугусто Боал, който експлоатира идеята, че театърът не е само място за сълзи и смях, но и средство за изразяване на активна гражданска позиция и промяна на общественото мнение.

Целта на спектакъла „Системна грршка 2052“ е да разкрие как от апатията и омразата в едно общество може да се създаде нещо хубаво – своеобразно произведение на изкуството, което да промени нагласите в същото това общество.

Основните въпроси, които постановката поставя пред публиката са:

– борбата за свободата на словото

– механизмите, които движат поведението на онлайн обществото

– цифровите права на интернет потребителя (използваме ли ги правилно и и познаваме ли ги изобщо)

– използване на дремещото в нас изкуство за стратиране на промяна

Специален гост-музикант по време на премиерата, е Красимир Кунчев – Крас (група „Млък!/www.mlyk.net/), който ще демонстрира на живо как чрез музиката можем да влияем върху възприятията на публиката и да предизвикаме конкретни действия от нейна страна.

Резюме

Протагонистът – смахнатия учен Майзнай Кошастани, е изпратен по случайност да пътува във времето. В бъдещето той вижда какво ще се случи с нас като цивилизация и се завръща в настоящето, за да ни накара да променим нещо сега, за да не се озовем в ситуация на бъдеще без права и свободна воля.

Повече информация има тук.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *