Астрономи засякоха “скрита” черна дупка, намираща се в собствената ни галактика Млечен път и в относителна близост до нашата звездна система. Откритието предполага, че стотици милиони подобни “тайни” черни дупки съществуват само в нашата галактика и все още не са забелязани.
Обектът VLA J2130+12 е бил познат на астрономите от няколко десетилетия, но едва след комбинирането на данни от телескопите Хъбъл и Very Large Array е станало ясно, че той всъщност е двойна звездна система, която включва звезда с малка маса (между една десета и една пета от нашето Слънце) и черна дупка.
Разстоянието до обекта е около 7200 светлинни години или с други думи разстоянието, което светлината ще измине за 7200 години. Според галактическите мащаби това е доста близко. Диаметърът на Млечния път е между 100 000 и 120 000 светлинни години, а най-близката друга галактика до нас – Андромеда – се намира на около 2.5 милиона светлинни години.
Въпреки това новооткритата черна дупка не представлява опасност за Земята. Нейното засичане обаче показва, че подобни смъртоностни гравитационни обекти могат да се крият относително често в галактиката ни, което означава, че не е изключено да има такива и по-близко.