Става ли въпрос за купуване на използван автомобил, процесът обикновено среща някои трудности. Много шофьори търсят най-приемливия компромис. Идеалната кола трябва да е едновременно достъпна и колкото се може по-нова. Пробегът обикновено е показателен за цялостното състояние. Но това често бива забравяно или пренебрегвано. Един евентуално клокнат километраж може да доведе до това купувача да заплати много повече от реалната цена за автомобила.
Защо е важно да проверявате пробега преди да купите автомобил?
Всяка произведена кола разполага с километраж, който показва колко мили или километри същата е изминала досега. Километражните показатели отразяват през какво е преминала всяка кола. За съжаление, километражът често бива клокван, което води до непредвидими последствия. Така един автомобил може да се превърне от добра сделка във финансова катастрофа в рамките на секунди. Например, кола със 100 000 километра пробег би била непредвидима и изключително скъпа за поддръжка. Това би затруднило и препродаването й в бъдеще.
Методология на изследването
carVertical, компанията, която проверява автомобилната история чрез VIN код, извърши проучване, чрез което да открие кои са най-често клокваните коли. Данните са събрани от масивната база данни, с която carVertical разполага. Списъкът показва процента на клокнати коли по модел, базирано на всички анализирани автомобили.
Анализирали сме над половин милион доклади за последните 12 месеца (Октомври 2019 до Октомври 2020). carVertical събра данни от различни пазари по целия свят, включително: Полша, Румъния, Унгария, Франция, Словения, Словакия, Чехия, Латвия, България, Украйна, Сърбия, Германия, Хърватия, Русия и САЩ.
ТОП 15 на най-клокваните модели автомобили
Тук ще видите списъка на най-клокваните модели автомобили. Купувачите е добре да погледнат пробега онлайн преди да пристъпят към покупка.
Резултатите показват, че немските коли са от най-често клокваните. Друго интересно наблюдение е сегментацията на колите. Автомобилите, брандирани като Premium биват клоквани много по-често от тези с клас Economy. Луксозните серии BMW 7 и X5 са най-честите жертви на клокване от безскруполни дилъри. Купувачите на луксозни коли могат да преживеят сериозни финансови проблеми ако се окажат жертви на измама.
Сравнение спрямо годината на производство на най-клокваните модели автомобили
Ключов показател за пробега е възрастта на автомобила. По-старите коли обикновено се клокват по-често. Проучването ни откри, че повечето клоквани Premium автомобили са по-стари от Economy клас колите.
Както виждате от данните, по-старите Premium автомобили са най-афектирани от измамата. Най-популярните BMW-та биват клоквани, когато са на между 10 и 15 години. Моделите Mercedes-Benz E класа най-често биват клоквани ако са произведени между 2002 и 2004.
Клокнатите коли от клас Economy са сравнително по-нови. Данните за Volkswagen Passat, Skoda Superb и Skoda Octavia показват, че тези коли биват клоквани най-често през първото им десетилетие.
Сравнение на най-клокваните модели автомобили по тип използвано гориво
Дизеловите автомобили са направени с идеята да покриват много по-големи разстояния, което и води до по-голям процент клокнати бройки при тях. Често срещана гледка е внасянето на западно европейски автомобили с пробег над 300 000 км. Ако пробегът се клокне, цената на тези коли се вдига значително.
Показаните данни рефлектират специфичната автомобилна селекция в централна и източна Европа. Шофьорите от западните страни продават автомобили с дълъг пробег скъпа поддръжка. След като бъдат километражите им бъдат клокнати, тези коли обикновено попадат на пазара в източна Европа.
Някои автомобили като Audi A6, Volkswagen Touareg и Mercedes-Benz E-Class са почти изцяло на дизел. Процентът на клокнатите варианти на газ са минимални. Тази голяма разлика означава, че шансът да попаднете на клокнат автомобил, задвижван от газ е по-малък.
Клокнати коли по държави
Най-честите измами свързани с пробега се срещат в централна и източна Европа. В западните страни това е по-рядко срещан проблем.
Виждаме, че най-големите проблеми с връщането на километража се срещат на пазарите, които внасят използвани коли от западна Европа. Всеки десети автомобил в Румъния и Латвия е вероятно да е с върнат километраж.
Заключение
Измамите с пробега имат значително влияние върху пазара, неправомерно покачвайки цената на стотици хиляди автомобили всяка година. Това ще рече, че купувачите биват измамени да се разделят със значителна сума, която най-често се озовава на черния пазар.