Съветски космически апарат, предназначен да кацне на Венера през 70-те години на миналия век, се очаква да направи неконтролирано завръщане на Земята тази седмица. Според експерти по космически отпадъци, все още е твърде рано да се определи точното място или степента на оцеляване на обекта при повторното му влизане в атмосферата.
Космическият апарат “Космос 482”, с маса около 500 кг, беше изстрелян през 1972 г., но поради повреда в ракетата не успя да достигне орбитата на Венера. Оттогава той обикаля Земята в силно елиптична орбита и постепенно губи височина.
Холандският учен Марко Лангброк прогнозира, че апаратът ще влезе отново в атмосферата около 10 май, като скоростта му може да достигне до 242 км/ч, ако остане цял. Въпреки че рискът не е нулев, Лангброк успокоява, че вероятността някой или нещо да бъде ударено е малка, сравнима с риска от удар от метеорит.
“Дори и да не се разпадне, рискът е подобен на този от случайно падане на метеорит, което се случва няколко пъти годишно,” коментира Лангброк. “Шансът да бъдеш ударен от мълния през живота си е много по-голям.”
Апаратът може да прелети над всяка точка между 51.7 градуса северна и южна ширина, включително Лондон и Едмънтън в Алберта, Канада, почти до нос Хорн в Южна Америка. Поради големия процент водна площ на планетата, обаче, има голяма вероятност апаратът да падне в океана.
Експертите са скептични относно функционирането на парашутната система след толкова дълго време в космоса, както и за състоянието на топлинния щит. Ако щитът се повреди, апаратът вероятно ще изгори при навлизането си в атмосферата. Но ако остане здрав, може да се върне на Земята като полутон метален обект.
През 2022 г. китайска ракетна степен също направи неконтролирано завръщане на Земята, а през 2018 г. китайската космическа станция “Тянгун-1” влезе обратно в атмосферата над южния Пасифик след неконтролиран полет.