Дори професионалисти в сферата на финансите биха се затруднили да отговорят на този въпрос. А той не е никак за пренебрегване. Опциите са две – лихвата да бъде плаваща или фиксирана.
Много специалисти, та дори и инвеститорите, които отговарят за дадена поръчка, смятат, че фиксираната лихва е по-добрия вариант от плаващата. И в това няма нищо случайно. Все пак е много по-трудно да се предвиди какво ще се случи в бъдещето на цели шест нива, особено в дългосрочен план. А изплащането на заем за жилище не е никак кратък период от време.
Всички обаче добре знаем, че ипотечният кредит не е развит на достатъчно добро ниво у нас и често той е предпоставка за катастрофа. След последните промени в закона можете да изисквате ипотечен кредит, който да е обезпечен с имота с предмет на кредита. Това може да ви струва по-висока лихва, но при евентуална непредвидена ситуация няма да отговаряте за него с цялото си имущество.
Най-общо казано у нас можете да срещнете само 2 банки, които предлагат фиксирана лихва за следващите 20 години. Останалите го правят, но за по кратък период от 5 – 6 години. За вас може би най-добър вариант е фиксирана лихва за първите 10 години и след това плаваща, която зависи от общия период.
За съжаление банките предлагат основно кредити с плаващ фиксиран обект. Това, което можем да ви посъветваме, е да се постараете да ви изготвят оферта с фиксирана лихва за целия период. Това е практика, която се прилага в цял свят, но у нас банките просто не могат да поддържат подобен кредит в следващите 15 – 20 години.
Източник: Кредитен консултант – kredit-consult.com