Биомедицинските инженери в Нюкасълския университет са разработили изкуствена ръка с невероятно ново умение – способността да „вижда“.
Бионичната ръка е снабдена с камера, която моментално заснема предмета пред нея, оценява неговата форма и размер и предизвиква поредица движения в протезата. Екипът се надява, че това ще доведе до нова ера в протезирането на ръце, а самите протези ще работят по-добре от всичко, с което разполагаме днес, като ще позволят на притежателите си да ги използват автоматично, без да мислят. Днешните протези изискват от този, който ги носи физически да стимулира мускулите на ръката, за да инициира движение – процес, който изисква концентрация и практика. Новата бионична ръка ще заобиколи този сложен процес, като ще „вижда“ и реагира с точно определено движение и всичко това в рамките на милисекунди, което е десет пъти по-бързо от реакцията на всеки друг изкуствен крайник на пазара.
Разработчиците вече са изпробвали технологията с доброволци и сега работят с местната болница, за да предложат иновацията на пациентите. Те се надяват в бъдеще да развият бионичната ръка, така че да може да усеща натиск и температура и да предава тази информация на мозъка на собственика си.