Мастилен джедай
Том Браун е един от онези ексцентрични изследователи, които рязко се открояват на фона на безличната тълпа.
Той носи бяла лабораторна престилка, но върху нея е сложил цветни значки на любимите си групи.
Работи в HP от близо 15 години, но продължава да свири на китара и да записва ска и реге музика със собствената си група.
Прекарва дните си сред уредите в лабораторията, но през уикенда вилнее със скутер из залива на Сан Диего.
Господин Браун е сред малцината водещи експерти, които знаят всички тайни на мастиленоструйния печат и могат да обяснят еволюцията му още от първия чернобял ThinkJet, създаден през 1984, та чак до новите модели Officejet Pro, които комбинират изумителното качество на отпечатаните документи с доскоро немислима скорост на работа.
Том Браун се появи на срещата с водещи ИТ журналисти, препасан с колан Star Wars и представи себе си като „мастилен джедай” (Ink Jedi). Последвалата двучасова презентация ни убеди категорично в едно – този човек владее Силата.
Точка по точка
Мастиленият джедай започна разказа си с картини на Сьора. Френският художник Жорж Сьора е един от създателите на поантилизма – течение в живописта, което се основава на оптичното смесване. При този метод изображението се получава не от рисуване с четка, а чрез нанасяне на огромен брой малки цветни точици, разположени близо една до друга, които се сливат в окото на зрителя и образуват ефектна картина.
Едва ли младият френски художник е предполагал, че 100 години по-късно неговите идеи ще бъдат заложени в основата на редица печатащи устройства, които пресъздават снимки и документи върху хартия чрез нанасяне на милиони миниатюрни точици върху листа.
Принтерите използват така нареченото субтрактивно смесване на цветовете, при което наслагването на основните цветове – червено, синьо и жълто, води до получаване на нюанс, близък до черното. Това е точно обратното на адитивното смесване, използвано например във всички електронни дисплеи, където червена, синя и зелена светлина се комбинират помежду си до получаване на бяло.
На теория, работата на един мастиленоструен принтер изглежда обидно проста – да нанася поредица от цветни точки върху листа. На практика обаче, тази технология граничи по своята сложност със създаването на интегрални схеми.
Буквата „A” от популярния шрифт Times New Roman се образува от 1400 капки мастило. Цветна фотография с размери 4 х 6 инча съдържа в себе си зашеметяващите 35 милиона капки мастило!
Една чаена лъжичка мастило е носител на 4 милиарда капки, а обемът на една капка е по-малък от пиколитър (това е една милионна част от микролитъра или 10 на минус 12-та степен от литъра).
Създаването на машина, която оперира с такива микроскопични обеми течности, е било научна фантастика през 60-те години на 20-ти век. Днес в почти всеки офис има такава и често я подминаваме, без изобщо да се замислим колко гениални открития са били необходими за нейното създаване и усъвършенстване.
Как е започнало всичко
През 1979 година, учени от изследователския екип на HP приготвят кафе, когато един от тях забелязва най-очевидното – машината за кафе няма движещи се части, а течността в нея се премества единствено под влияние на топлината.
А какво би станало, ако използваме топлина, за да придвижим мастило от резервоара на принтера до хартията?
Отговорът на този въпрос сложи финалната точка в живота на матричните принтери и беляза началото на мастиленоструйната епоха.
Какво се случва, когато натиснем бутона Print
Главата на един модерен мастиленоструен принтер съдържа мрежа от дюзи, чиито диаметър е около 1/3 от този на човешкия косъм.
По команда от компютъра (след натискане на бутона Print), от нужните дюзи започват да се изстрелват миниатюрни капчици мастило.
Това става, като мастилото зад дюзата се нагрее (с помощта на миниатюрен резистор) до температура 300 градуса по Целзий. От топлината се образува мехурче, което буквално експлодира в дюзата и изстрелва мастилена капка през нея със скорост 50 километра в час.
До тук изглежда все още лесно, но… принтерът трябва да повтори тази операция 36000 пъти в секунда!!!
Освен това, всяка една от капките трябва да попадне на точно определено място върху листа хартия. А разстоянието до хартията е огромно, съпоставено с размерите на самата капка (чиито обем е по-малък от пиколитър).
За да осъзнаете мащабите на това разстояние, използвайте следното простичко, но много точно сравнение – изстрелването на мастило от дюзите и попадането му върху желаното място от хартията е равнозначно на пускането на зрънце грозде от 30-тия етаж на небостъргач в кофа, разположена върху тротоара.
Но и това не е всичко!
Да не забравяме, че главата на принтера непрекъснато се движи над листа, т.е. за да е сравнението съвсем точно, трябва да се опитаме да уцелим с гроздово зърно кофа, разположена върху движещ се тротоар, като го пуснем от височината на 30-тия етаж.
Звучи невъзможно, нали? Точно това прави мастиленоструйният принтер върху бюрото ви, 36 хиляди пъти в секунда, от всяка дюза.
Наука или магия
За да се случи чудото с гореописаното гроздово зърно (т.е. капка мастило) принтерът трябва да притежава свръхестествени способности или да разполага с картидж, който е триумф на високите технологии.
Човекът с бялата престилка – Том Браун, вярва в силата на науката, и дългите години, прекарани в лабораторни експерименти, които водят до най-съвършената комбинация от мастило и печатаща глава.
Печатащата глава е продукт, който се изработва по-прецизно и от компютърен чип, тъй като трябва да изстрелва по 30 милиона капки мастило в секунда, когато се наложи.
Различните мастила са в състояние да пресъздадат палитра от 72,9 милиона нюанса, а смесването им върху хартия води до раждане на изображение, което остава непроменено в течение на четири човешки поколения.
Тези резултати обаче могат да бъдат постигнати само с оригиналните мастила и печатащи глави на HP, които са плод на десетилетия научни изследвания и разработки. Забърканите в пластмасови легени субстанции, с които знайни и незнайни самоуки майстори пълнят отново вече използваните глави на принтери, водят до несравнимо по-лоши резултати. Това е все едно да сравнявате вкуса и аромата на 18-годишно малцово уиски, събрало в себе си знанията и усилията на поколения майстори, с евтиния сурогат от нечие мазе в Катуница.
Всяко от мастилата на HP се получава след 3 до 5 години изследвания и лабораторни тестове, при които се измерват характеристиките на повече от 1000 различни формули за неговото получаване, и се избира най-сполучливата от тях.
Избеляване на цветовете
Една от най-сериозните разлики между оригиналните мастила на HP и продуктите на други производители, които продават техни заместители, е в показателите издръжливост и устойчивост на отпечатаното изображение.
Измерванията в лабораториите показват, че с оригиналните мастила се създават снимки, чиито цветове са около 50 пъти по-трайни от тези на заместителите.
Цветовете се променят под действието на слънчевата светлина. Като се знае средната продължителност на деня и количеството светлина, което попада върху дадена снимка за този един ден, лесно може да се пресметне какво количество светлина ще въздейства върху снимката в течение на година.
По време на лабораторните тестове, същото това количество светлина се „изсипва” върху снимката за много по-кратък интервал от време. По този начин се изгражда нещо като „машина на времето”, чрез която късчето хартия препуска към бъдещето и поглъща светлината си за години напред. Разбира се, по време на този процес снимката се охлажда непрекъснато, тъй като силната светлина я нагрява и може да повлияе на резултатите от експеримента.
Чрез умело конструирани „машини на времето” може да се изследва как се променят цветовете на дадена снимка с течение на годините. Оригиналните консумативи запазват точните цветове на снимката дори след 80 години, докато за същия този период от време снимката, създадена с техните заместители, е избеляла до неузнаваемост.
За да получите приблизителна представа как ще изглежда вашата снимка след години, може да използвате симулатора на адрес www.hp.com/eur/longlasting-photos. Това е софтуер, който симулира действието на „машината на времето” върху снимките и показва как биха изглеждали те след интересуващия ви брой години.
Ако качите собствена снимка в симулатора, ще забележите, че промените (избеляването на цветовете) в нея стават видими още след 1-2 години. Тестовете показват, че с оригиналните мастила тази граница се отмества петдесетократно напред в бъдещето и снимките остават непроменени и след цели 80 години – време, което надвишава средната продължителност на човешкия живот.
Скрити разходи за мастило
Често хората се подвеждат от по-ниската цена на неоригиналните мастила, забравяйки познатата поговорка, че „евтиното винаги излиза по-скъпо”.
Оригиналните консумативи гарантират получаване на отличен резултат при всяко печатане, докато с евтините заместители често се налага да принтираме отново даден документ или снимка, защото сме недоволни от качеството на първото копие. Няма и как да бъде иначе, защото оригиналните мастила се отличават от техните по-евтини имитации в редица химични и физични свойства, което води до различен размер и форма на капчиците мастило, изстрелвани през дюзите, а от там и до различен краен резултат при попадането им върху хартия.
Има обаче и скрит разход на мастило, за който потребителят дори и не подозира. При възникване на проблем с мастилата (засъхване, запушване на дюза и т.н.), принтерите автоматично стартират процедура по изчистване на главите, която най-грубо казано се изразява в продухване на дюзите с мастило. При използване на оригинални консумативи тази процедура се извършва сравнително рядко, но евтините мастила създават проблеми и това налага чистенето на дюзите да става много по-често. Чистенето на дюзите води до значителен разход на мастило, който се извършва далеч от очите ни.
Скритите разходи обаче излизат наяве, когато повторно напълнената глава остане без мастило неочаквано бързо.
Резултатите от всички независими тестове и проучвания доказват, че при използването на неоригинални консумативи рязко намалява броят на страниците, които могат да се отпечатат с една пълна глава с мастило. Това води до значително по-висока средна цена на страница и в крайна сметка евтиното отново ни излиза по-скъпо.
Проблеми с главите, които възникват при повторното им пълнене с мастило
HP никога не са поставяли изкуствени пречки пред хората, които желаят да пробият и напълнят отново своите мастилници. Няма нито един защитен елемент в устройството на главите, който е там, за да ви попречи да го направите.
Нищо обаче не може да предпази главите от естествените процеси на амортизация и стареене. Те са подложени на голямо натоварване при печат и имат някакво крайно време на живот, което няма как да бъде удължено.
Проблемите започват още с гумените уплътнения, които започват да стареят и губят своята ефективност. Процесът се ускорява значително от факта, че неоригиналните консумативи имат различна киселинност и химичен състав от мастилата, с които е тествано и съвместимо уплътнението, и много често го разяждат. Това е и една от основните причини мастилниците да текат, когато ги напълним отново с неоригинално мастило.
Друг сериозен проблем възниква с износването на филтъра, поставен пред миниатюрните дюзи, всяка от които е с дебелина 1/3 от човешкия косъм.
Колкото и качествено да е мастилото, в него винаги попадат някакви механични примеси и миниатюрни частици, които филтърът улавя.
С течение на времето, филтърът се запушва и износва. При използване на оригинални консумативи това не е проблем, защото със смяната на главата освен ново мастило получаваме и чисто нов филтър за него. При доливане на мастило в стара глава обаче филтърът си е същият и това води до редица проблеми. Той се запушва и намалява притока на мастило към дюзите, или дори още по-лошо – започва да пропуска свободно примесите и те попадат в дюзите и ги запушват.
Резултатът е видим с просто око върху страницата хартия, която е отпечатана на ивици, с петна и нехомогенни цветове.
Оригиналните глави са запълнени със специален порьозен материал – своеобразна гъба, която попива мастилото и разпределя частиците му равномерно в целия обем на мастилницата. Предназначението и е да осигури постоянен приток на мастило към дюзите. Без тази гъба, при пълна догоре мастилница дюзите ще бъдат подложени на най-голямо напрежение, а при намаляване количеството на течността с течение на времето тежестта на стълба мастило ще намалява. На практика това означава, че при пълна глава дюзите ще пускат прекалено много мастило, а при полупразна – недостатъчно количество от него.
Порьозният материал, който попива мастилото, осигурява неговия равномерен приток към главите, така че към тях постъпва едно и също количество мастило, независимо от нивото на течността в резервоара.
Този материал е създаден и тестван за конкретна химична формула на мастилото и е съобразен точно с неговите физични характеристики. Всяка една, дори съвсем минимална промяна в състава на мастилото, води до неравномерното му поемане от гъбата, а от там и до неравномерен приток на мастило към дюзите. Резултатът е ясен, и отново се изразява в лошото качество на отпечатваните страници. Нещо повече – много от процедурите по повторно пълнене на мастилниците изискват тази гъба изобщо да бъде изхвърлена, с всички произтичащи от нейната липса последствия.
Как тогава да намалим разходите за консумативи?
Разочаровани от резултатите, които постигат с неоригинални консумативи, хората често задават въпроса „Как може да намалим разходите си за печат, без това да се отрази върху качеството?”
Рецептата за това е съвсем проста и се състои от две най-важни стъпки.
Първо, изберете принтер, който най-точно да отговаря на вашите нужди и го използвайте по предназначение. Често се случва в офиса да работят принтери, които са създадени за домашна употреба. Те не са проектирани за такова натоварване и при разпечатване на огромен брой документи, цената на консумативите им става неизгодна. Принтерите от серията Officejet са създадени специално за работа в офиса и осигуряват ниска цена на страница при отпечатване на голям брой документи.
Второ, използвайте XL глави или оригинални комплекти от няколко мастилници, които излизат доста по-евтино. Така ще запазите качеството на печат с оригинални консумативи като едновременно с това намалите разходите си.
Как да спестим пари и да опазим природата
HP стартира своята програма за рециклиране на консумативи през далечната 1991 година – много преди темата за опазване на околната среда да стане толкова популярна и „модна” сред хората. 20 години по-късно, тази програма е развита до съвършенство. Главите за принтерите се изработват от специален материал, който се рециклира на 100%, и то – многократно, без да губи от качеството си.
Напълно е възможно ако днес закупите оригинална мастилница от HP, в корпуса и да се съдържа материал от 3-4, дори 5 поколения по-стари глави, т.е. изборът на оригинални консумативи сам по себе си е достатъчно сериозна стъпка за опазване на околната среда.
Има обаче и доста други начини, с които да дадете своя принос към реализирането на мечтата за една по-чиста и зелена планета. Ето някои от тях:
– Печатайте в Draft Mode всички по-маловажни документи, които имат кратък живот и не изискват върхово качество
– Използвайте по-тънки и елегантни шрифтове. Разходът на мастило за различните шрифтове може да варира в пъти
– Използвайте функцията HP Smart Web printing. Web страниците са оптимизирани за разглеждане върху екран, а не за отпечатване на хартия. Дългите и тесни колони текст в сайтовете хабят ненужно много хартия при отпечатване. Чрез HP Smart Web printing съдържанието от интернет страниците се трансформират до вид, който е максимално подходящ за отпечатване върху хартия.
– Печатайте двустранно или по няколко слайда върху една страница. Много често слайдовете от презентациите съдържат малко количество текст, написан с достатъчно едър шрифт. Не е нужно да разпечатвате всеки слайд на отделна страница, когато може да поберете 4 или дори 6 слайда върху общ лист хартия, без те да загубят от своята четивност.
Какво означава и с какво ви помага технологията ColorLok
ColorLok е едно от най-страхотните достижения в света на хартията през последното десетилетие. Хартиите, маркирани със знака на ColorLok, се произвеждат не само от HP, но и от десетки други компании, като цената им почти не се отличава от тази на обикновената хартия.
Масовото навлизане и използване на технологията ColorLok е от полза за всички, защото обработената по този начин хартия има редица уникални предимства, като например:
– по-бързо и ефикасно съхнене на мастилото без размазване
– по-добро качество на отпечатваното изображение в сравнение с обикновената хартия
– значително улеснява двустранния печат. При обикновената хартия мастилото навлиза дълбоко навътре в нея и отпечатваното изображение започва да прозира от обратната страна. При хартия с ColorLok мастилото се поглъща изцяло от повърхностния слой, което води до по-ярки и наситени цветове, и позволява безпроблемен печат и върху обратната страна на листа.
– Опростява и ускорява процеса на рециклиране. При рециклирането на хартия основен проблем е ефикасното извличане на мастилото от нея. Ако то е проникнало прекалено дълбоко, не винаги може да бъде извлечено на 100%, което води до характерния сивкав цвят на рециклираните листа. При хартията с ColorLok мастилото е концентрирано на повърхността, което прави извличането му по химичен път значително по-лесно. ColorLok хартията се рециклира по-лесно и по-пълноценно, а крайният резултат е продукт с много по-високо качество (без остатъчно оцветяване).
ColorLok е една от малкото технологии, които на практика нямат недостатъци и няма нито една причина да предпочетете обикновена хартия, когато за почти същите пари може да купите далеч по-доброто решение със знака на ColorLok.
Формулата за качествен печат
За да постигнете максимално добри резултати, е нужна комбинация от мастило, хартия и печатаща глава, които са специално създадени и тествани за съвместимост помежду си. Ако потърсите своеволна промяна дори само в един от тези три компонента, рискувате да разрушите хармонията помежду им, постигната след десетилетия научни изследвания и разработки. Резултатите ще ви разочароват и ще загубите повече, отколкото сте спечелили от разликата в цената.