Учени успешно телепортираха обект от Земята в Космоса за пръв път, проправяйки пътя за по-амбициозни и футуристични пробиви. Екип от китайски изследователи изпрати фотон до орбитален сателит на повече от 300 мили чрез процес, известен като „квантово заплитане“, съобщи MIT Technology Review.
Това е най-далечното разстояние, тествано досега в телепортационните експерименти, твърдят изследователите. Тяхната работа бе публикувана онлайн на сайта за свободен достъп arXiv.
В продължение на около месец учените излъчваха милиони фотони от земната си станция в Тибет до сателита с ниска орбита. Те имаха успех в повече от 900 случаи.
“Тази работа установява първото поетапно свързване на земята към спътник на толкова дълги разстояния в квантовата телепортация и е важна стъпка към глобалния квантов интернет”, казва в изявлението си екипът.
Експертите описват квантовото заплитане като “странен феномен”, който се случва “когато два квантови предмета, като например фотоните, се оформят в същия миг и точка в Космоса и така споделят едно и също съществуване”. От техническа гледна точка, те са описани от една и съща функция на вълната.
Последното развитие идва почти една година, след като физиците успешно проведоха първата квантова телепортация в света извън лабораторията. Учените по това време определиха квантовата телепортация, която често се изобразява като футуристичен инструмент в научно-фантастичните филми, като нещо наистина възможно.