post

Само след десетилетие ще може да пътуваме от Лондон до Ню Йорк само за 29 минути, вместо сегашните 6 часа. Това ще бъде възможно, благодарение на ракетата Starship. Според швейцарската инвестиционна фирма UBS, самолетният транспорт ще просъществува само още едно десетилетие в сегашния си вид, съобщава CNBC.

Starship има място за 100 пасажери, а възможността му да се използва повторно би направила полетите с него достатъчно чести, че да застраши бизнеса на авиопревозвачите.

По думите на SpaceX най-голямата революция би настъпила при дългите полети, изискващи прекачвания. Така например самолет изминава разстоянието от Ню Йорк до Шанхай за повече от 15 часа, но с ракетата това би отнело една 39 минути. На практика всяка точка на земното кълбо би могла да се достигне за по-малко от час, пише онлайн изданието Новини Лондон.

От UBS изчисляват, че в момента има 150 милиона пътници, които летят всяка година на полети с продължителност над 10 часа. Според швейцарците това е огромен пазар, а дори и само 5% от потребителите да могат да си позволят места в ракетите на SpaceX, то печалбите пак биха били големи за компанията – около 20 милиарда на година, при цена на един билет от 2500 долара.

Много е вероятно обаче, цената на един билет да бъде много по-голяма. Не е сигурно дали SpaceX би бил на печалба и при билет от 10 000 долара, ако разполага само с една пътническа ракета.

При разрастване на флотилията си от пътнически ракети за земен транспорт е напълно възможно печалбата да бъде налице и при по-поносима цена на билетите. В такъв случай няма да е учудващо, ако SpaceX “изяде” бизнесът на самолетните компании с далечни полети, твърдят швейцарските инвеститори.

В края на миналата година имаше индикации, че Пентагонът също се интересува от възможностите на SpaceX да осъществява спешни военни доставки и дори да транспортира войници със своя Starship.

Прогнозите са, че това ще стане най-рано около 2030 година, когато Starship ще е извършил поне няколко полета и ще се е доказал като надеждна и способна ракета за многократно ползване.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *