ЕС инвестира 1,3 млрд. долара в изкуствен интелект и киберсигурност

Европейската комисия ще отдели 1,3 милиарда евро за внедряването на критични технологии, които са стратегически важни за бъдещето на Европа и технологичния суверенитет на континента. Това ще стане чрез Програмата „Цифрова Европа“ (DIGITAL) в периода 2025 – 2027 г., която беше приета съвсем наскоро. Основният фокус на програмата е върху развитието и внедряването на изкуствен интелект (AI) в бизнеса и публичната администрация, облачните технологии и данните, киберустойчивостта и цифровите умения.

Ключовите приоритети на новата програма включват подобряване на достъпността и наличността на генеративни AI приложения, включително в секторите на здравеопазването и грижите. Финансирането ще бъде насочено към тестване на нови виртуални светове, прилагане на Акта за изкуствения интелект (AI Act) и създаване на енергийно ефективни проекти за споделени данни. Мерките са от ключово значение и за инициативата „Фабрики за изкуствен интелект“, насочена към разработване на генеративни AI модели за бизнеса и публичния сектор.

Друг приоритет на новата програма ще е подкрепата за Европейските центрове за цифрови иновации (EDIHs) – мрежа от хъбове, която ще осигури на компаниите и публичния сектор достъп до техническа експертиза, тестови технологии, консултации, обучения и умения за усвояване на най-новите цифрови решения. Ще се разшири и инициативата Destination Earth, която разработва цифров модел на Земята за подпомагане на адаптацията към климатичните промени и управлението на природни бедствия. Финансирането ще позволи изграждането на още по-мощен модел, достъпен за повече изследователи.

Повишаването на киберустойчивостта е друга важна насока, включително резерв за киберсигурност на ЕС, който ще засили защитата на критични инфраструктури, включително болници и подводни кабели. Ще бъде ускорено и развитието на образователните институции и обучителните програми в ЕС, за да се ускори изграждането на дигитални таланти, както и за подобряване на напредналите цифрови умения сред европейската работна сила като цяло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *