Експерти алармират за противоречия в новия български закон за криптоактивите

Дългоочакваният нов Закон за пазарите на криптоактиви, обнародван в “Държавен вестник”, предизвика вълна от реакции в технологичния сектор. Вместо да внесе яснота, нормативният акт създава предпоставки за пълен хаос и противоречи на европейските регулации, алармират експерти от “Крипто Академията”. Основният проблем се крие в лицензионния режим, който законът въвежда за криптокомпаниите и който, според анализатори, е в разрез с духа и буквата на европейския регламент MiCA (Markets in Crypto-Assets).

Съгласно новите правила, дружествата, оперирали в разрез с MiCA, няма да могат да получат лиценз. Именно тук се корени и основното притеснение на експертната общност. Европейският регламент, който влезе в сила за всички страни членки на ЕС на 30 декември 2024 г., постави ясни изисквания. Компаниите, които не са се регистрирали в Националната агенция за приходите (НАП) до тази дата, нямат право да извършват дейност без съответния MiCA лиценз.

Правни казуси и нищожни сделки

“Последиците са изключително сериозни”- коментира адвокат Десислава Спасова, съосновател на “Крипто Академията” и специалист по търговско и европейско право. Според нея, на пазара вече функционират незаконни криптокомпании. Това означава, че всички сключени от тях договори и трансакции са нищожни от правна гледна точка. На практика това би довело до сложни казуси, при които криптокомпаниите ще трябва да връщат получените от клиентите си средства, а от своя страна клиентите ще трябва да възстановят закупените криптоактиви.

Този юридически вакуум повдига и редица въпроси, свързани с данъчното облагане. Марина Мучакова, друг съосновател на “Крипто Академията” и експерт по данъчно облагане на криптоактиви, подчертава необходимостта от спешно становище на НАП по този въпрос. Липсата на ясни указания създава несигурност както за бизнеса, така и за потребителите.

Нелоялна конкуренция и репутационни щети

Проблемът се задълбочава и от факта, че регистрирането на криптокомпании в НАП след крайния срок от 30 декември 2024 г. създава условия за нелоялна конкуренция. Николай Хаджийски, юрист и съосновател на “Крипто Академията”, специализиращ в правните аспекти на криптоактивите, дава следния пример: компания, учредена на 1 февруари 2025 г., е трябвало да изчака приемането на новия закон, за да кандидатства за MiCA лиценз и да оперира законосъобразно. В същото време, друга компания, регистрирана в НАП на същата дата, е извършвала дейност в пряко нарушение на MiCA, сключвайки нищожни сделки и завземайки пазарен дял от компаниите, които са решили да спазват европейските норми.

Тази ситуация не само изкривява пазара на национално ниво, но има и по-широко европейско измерение. Регламентът MiCA целеше да постави всички криптокомпании в ЕС при равни условия, докато българското законодателство, в сегашния си вид, изглежда подкопава този принцип. Подобни действия на държавата неминуемо водят до накърняване на репутацията на целия криптосектор и подкопават доверието на инвеститорите.

Екипът на “Крипто Академията” застава твърдо зад принципите на законност, правов ред и защита на правата на потребителите. Те настояват за лоялна конкуренция и изграждане на добро име на криптосектора в България, при пълно и безкомпромисно спазване на европейския регламент MiCA. В противен случай, вместо крачка напред към регулиран и сигурен пазар, страната рискува да направи няколко крачки назад в регулаторен хаос

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *