Официалният сайт на Института за космически телескопи (STScI) публикува изображения на северно сияние на Юпитер, заснети от космическия телескоп „Джеймс Уеб“ (JWST), съобщиха от NASA.
Сиянията се появяват, когато високoенергийни частици навлизат в атмосферата на дадена планета близо до нейните магнитни полюси и се сблъскват с газови атоми. Сиянията на Юпитер не само са гигантски по размер, но и са със стотици пъти по-силна енергия от тези на Земята.
Освен от слънчевия вятър, юпитеровите сияния се захранват и от мощното магнитно поле на планетата, което улавя заредени частици от околната среда — както от слънчевия вятър, така и изхвърляни в космоса от вулканите на спътника Йо.
„Искахме да видим как се променят сиянията на Юпитер, очаквайки да се появяват и изчезват бавно, може би в рамките на около 15 минути“ – заяви астрономът Джонатан Никълс от Университета в Лестър.
„Вместо това видяхме как цялата сияйна област искри и избухва в светлина, понякога променяйки се за една-единствена секунда“ – добавя още той.