Глобален срив на Starlink остави десетки хиляди потребители без интернет

Глобалната сателитна интернет мрежа Starlink, собственост на SpaceX на Илон Мъск, претърпя едно от най-сериозните си прекъсвания в четвъртък, оставяйки десетки хиляди потребители без интернет връзка за часове. Инцидентът, който се определя като рядкост за иначе устойчивата система, повдигна въпроси за надеждността на услугата, от която зависят не само обикновени потребители, но и критична инфраструктура.

Прекъсването е започнало около 22:15 ч. българско време, като по данни на платформата за мониторинг DownDetector в пиковия момент са регистрирани близо 60 000 сигнала за проблеми от цял свят, предимно от САЩ и Европа. Потребителите са получавали съобщения за грешка “no healthy upstream” (липсва надеждна връзка), което е направило услугата на практика неизползваема.

От Starlink реагираха с официално съобщение в социалната мрежа X (бивш Twitter), в което признаха за наличието на “мрежов срив” и увериха, че екипите им работят акривно по отстраняването му. Близо два часа и половина по-късно вицепрезидентът по инженерните въпроси на Starlink – Майкъл Николс обяви, че мрежата е “почти възстановена”.

Като причина за мащабния проблем бе посочен “блокиране на ключови вътрешни софтуерни услуги, които управляват ядрото на мрежата”. Въпреки че не бяха дадени повече технически подробности, експерти спекулират, че може да става дума за софтуерен бъг, неуспешна актуализация или дори кибератака. Самият Илон Мъск също се извини за причиненото неудобство, като обеща, че SpaceX ще установи първопричината, за да не се повтаря подобен инцидент.

Критични последици за Украйна

Особено драматични са били последиците от срива в Украйна, където въоръжените сили разчитат в огромна степен на сателитната мрежа за комуникация по цялата фронтова линия. Според съобщения в Telegram от украински военни, прекъсването на Starlink е засегнало техните операции, като това е било “най-дългото прекъсване по време на войната”, продължило около 150 минути. От началото на руската инвазия конвенционалната телекомуникационна инфраструктура в Украйна често става мишена на атаки, което прави Starlink жизненоважен инструмент за отбраната на страната.

Въпросителни около новото партньорство с T-Mobile

Инцидентът се случи само ден след като T-Mobile официално стартира своята нова услуга T-Satellite, която използва мрежата на Starlink за осигуряване на сателитна текстова свързаност в райони без клетъчно покритие. Услугата, която е достъпна и за клиенти на други оператори срещу месечна такса, обещава да елиминира “мъртвите зони” в комуникациите. Към момента няма официална информация как сривът на Starlink се е отразил на новата услуга на T-Mobile.

Макар и редки, подобни мащабни прекъсвания, като тези през 2022 и 2023 г., подчертават нарастващата зависимост на съвременното общество от сателитните технологии. Starlink, която обслужва над 6 милиона потребители в около 140 държави, сега е изправена пред предизвикателството да докаже, че може да гарантира стабилността на своята бързо разрастваща се мрежа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *