Днешният свят се променя все по-динамично, нови дигитални платформи и инструменти навлизат практически на ежедневна база, а традиционните икономически процеси и модели се предефинират. В тази ситуация за подрастващите става все по-трудно да си отговорят на въпроса: Какви познания и умения ще са им нужни за утрешния пазар на труда? Как да се развиват и подготвят, за да бъдат успешни в него? Все по-често техните родители и учители също не могат да им отговорят на тези въпроси.
Дигиталната грамотност със сигурност е сред важните умения, които да подготвят днешните деца за бъдещето. Традиционни качества като емоционалната интелигентност, творчеството и лидерството обаче също ще имат важно значение в подготовката за постоянно променящия се бъдещ пазар на труда. Това са част от изводите, направени от специалистите на Logiscool – глобална образователна платформа и верига от школи за програмиране и дигитални умения.
„Дигитализацията вече нееднократно промени работната среда през годините, а сега това се случва по-бързо от всякога. Вече станахме свидетели как автоматизацията, изкуственият интелект, роботиката и други нови технологии заместват хората на работното място на практика в почти всички отрасли. Тези тенденции тепърва ще окажат значително влияние и върху бъдещия пазар на труда“ – коментира Ива Янкова, съосновател на Logiscool България.
Според екипа на компанията, доминацията на цифровата грамотност в много области на пазара на труда ще оказва влияние върху стойността на бъдещите работни места. Тя ще бъде от ключово значение не само за работа в IT сектора и за използване на различни платформи, а и за способността да се общува ясно, кратко и въздействащо.
Същевременно непрекъснатите промени ще изведат на преден план и умението на бъдещите служители да се адаптират бързо, както и редица универсални качества, като емоционалната интелигентност и креативността.
„Емоционалната интелигентност ще има важно значение за работното място и се очаква то да нарасне още повече в бъдещия пазар на труда. Тя включва и емпатия – все по-важно качество особено през последната година, когато светът измества активно фокуса си от резултатите на компаниите, към благосъстоянието на общностите. Това умение винаги е било ключово при ръководенето на екипи и организации, и значението му ще нараства в бъдещия пазар на труда“ – добавя още Ива Янкова.
Креативността също се очаква да запази ролята си на двигател на иновациите. Затова и екипът на Logiscool насърчава децата да развиват своята креативност чрез игри, кодиране или роботика. В школите от веригата обучението далеч не е свързано само със скучно учене на уроци или изпитване. То включва и множество игри, забавления и състезания, които стимулират детското творчество.
Като четвърто, но не на последно място умение, критично важно за бъдещия пазар на труда, от Logiscool посочват лидерските качества. Те са в основата за създаване на екипи, мотивацията и изграждането на самодисциплина.
„Навлизането на технологиите не трябва да се разглежда като битка на човека срещу машините, а като възможност да се развиваме заедно с тях. Като съчетаем натрупването на знания с изграждането на меки умения, както ние, така и нашите деца ще станем по-динамични, гъвкави и подготвени да посрещнем предизвикателствата на бъдещия пазар на труда“ – добавя от своя страна Николай Цонев, съосновател на Logiscool България.
Междувременно само преди дни дойде и новината, че Logiscool е финалист в тазгодишното издание на наградите Global Franchise Award – най-значимото международно отличие за бизнеси, развиващи се по модела на франчайзинга.