Във Великобритания беше стартиран нов експериментален термоядрен реактор ST40. Системата вече генерира първата си плазма, а целта е към 2018 г да се постигне нагряването й до 100 млн градуса, което е седем пъти повече, отколкото в центъра на Слънцето. Това е своеобразен праг, при който водородните атоми се преобразуват в хелий. При това се отделя огромно количество енергия, която може да се използва за други цели.
“Ние създадохме първото в света управляемо устройство за термоядрена реакция. Реакторът, който в скоро време ще постигне заветните 100 млн градуса е компактен и икономически ефективен. Неговото откритие ще позволи да се използват термоядрените мощности в близките години, а не след десетилетия”, – казват от Tokamak Energy, създала ST40.
Ако човечеството успее да овладее управляемия термоядрен синтез, то ще получи неограничена чиста енергия без замърсяване на околната среда. Независимо от големите перспективи, учените се сблъскват и с големи трудности при разработката на термоядрените реактори. Процесът изисква използване на мощни магнити, които създават магнитно поле, удържащо нагрятата до колосални температури плазма. Поддържането на стабилно състояние на плазмата е критично важно за производството на енергия и точно това е най-трудното.
Впрочем, през миналата година в тази област бяха постигнати значителни успехи. През ноември учени от Масачузетския технологичен институт поставиха рекорд по плътност на създадената плазма, а през декември южнокорейски изследователи станаха първите, които успяха да задържат плазма с температура 300 млн градуса за 70 секунди. В Германия при изпитанията на нов термоядрен реактор с название Wendelstein 7-X, също успяха да контролират плазмата.
Според физиците на компанията Tokamak Energy, те ще успеят да постигнат 100 млн градуса на плазмата през 2018 г. Изследователите са убедени, че масовото производство на чиста термоядрена енергия ще може да започне към 2030 г.