post

България е на 11-о място в Европейския съюз по разпространение на бърз интернет, като повече от половината (55 %) от абонаментите за фиксиран достъп до световната мрежа, са с високоскоростна връзка. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски на заседанието на Съвета на Европейския съюз по транспорт, телекомуникации и енергетика (формат „Телекомуникации“) в Люксембург. Той подчерта, че има непрекъснат ръст на абонатите на мобилен широколентов достъп до интернет.

Според новата правна рамка в областта на електронните съобщения, широколентовият достъп до интернет се включва в обхвата на универсалната услуга, като той няма да се определя на основата на минимална скорост, а на базата на възможността да се използват определени онлайн услуги. Предлага се минимален набор от 11 услуги, като държавите-членки ще имат възможност да допълват този списък, съобразно националните си особености.

Министрите проведоха дебат по напредъка в подготовката на новата Регулаторна рамка в електронните съобщения. Бъдещите регулации предвиждат Директива на Европейския парламент и на Съвета, за създаване на Европейски кодекс за електронните съобщения. Предложението е част от пакет инициативи, сред които са и План за действие относно 5G свързаност за Европа, както и Регламент за насърчаване на интернет свързаността в местните общности и обществените пространства (WiFi4EU).

Сред основните цели на проекта е по-добра защита на потребителите. Въвежда се изискване операторите да предоставят кратка форма/резюме на договора, която съдържа основните клаузи от документа. Освен това, операторите ще трябва да предоставят възможност за потребителя да контролира разходите си, както и да има достъп до средства за сравняване на цени и качество на услугите. Пакетът документи предвижда още таван на цените на едро, които мобилните оператори определят за използване на техните фиксирани и мобилни мрежи.

Въвеждат се текстове за повишаване на конкуренцията и на предвидимостта във връзка с инвестициите. Предвижда се по-добро използване на  радиочестотния спектър.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *