В Лондон стартира кампания под надслов „Спрете роботите-убийци“, активистите на която искат от правителството да предприеме мерки и да не допуска създаването на „терминатори“. Англичаните имат предвид различните военни автоматични системи, включително Iron Dome, предназначена за прихващане на ракети и снаряди с близък радиус на действие, както и различните типове дрони.
„Ние сме обезпокоени от това, че програмирани машини в определен момент могат да станат свободни. Аз не искам такъв апарат да ме застреля“, – казва Джоди Уилямс, която през 1992 г оглави Международното движение за забрана на противопехотните мини, а през 1997 г взе Нобелова награда за мир. Според нея, бойните роботи трябва да бъдат спрени още преди да попаднат на бойното поле.
В Британското министерство на отбраната на свой ред твърдят, че съвременните бойни системи не могат да работят без участието на човек-оператор, затова опасенията на активистите са безпочвени. Освен това, в плановете на ведомството не влиза замяна на квалифицирания персонал с роботи.
В края на миналата година в Кембридж беше планирано откриване на Център за изследване на заплахите за съществуване на човечеството (Centre for the Study of Existential Risk). Неговите експерти ще изучават бъдещето на роботите и ще оценяват тяхното влияние върху перспективите на човешкия род. Внимание ще бъде отделено и на такива заплахи, като климатични промени, ядрени войни и неконтролирано развитие на биотехнологиите.